Diakonie

Obok formacji, filarem naszej wspólnoty jest działanie. Skupiamy się przede wszystkim na pomocy ubogim, jednak robimy też nieco inne rzeczy. Umożliwiają nam to diakonie, czyli grupy nastawione na konkretną działalność. W Młodzieży Misjonarskiej funkcjonują cztery diakonie:

diakonia miłosierdzia
diakonia muzyczna
diakonia modlitwy
diakonia medialna
Diakonia miłosierdzia

Najbardziej liczna diakonia, "dusza i serce" naszej wspólnoty. W niej w sposób najbardziej bezpośredni realizujemy charyzmat św. Wincentego, pomagając drugiemu człowiekowi. W czwartki o godzinie 15:45 wydajemy ciepłe posiłki wszystkim głodnym i zziębniętym, a w sobotę o godzinie 12:00 robimy dla nich kanapki wraz z ciepłą herbatą. Ponadto, w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy przygotowujemy uroczyste śniadania nawet dla 200 osób. Co prawda, strawa dla tych osób jest bardzo ważna, staramy się jednak nie zapominać o uczcie duchowej, o byciu z tymi i dla tych ludzi, o wsparciu ich ciepłym słowem, rozmową, o traktowaniu ich jak każdego innego człowieka.

Miejsce: Stowarzyszenie Miłosierdzia

Diakonia muzyczna

Diakonia muzyczna, czyli najprościej mówiąc - schola. Jej członkowie spotykają się o godzinie 16:00 w niedzielę, aby przygotować oprawę muzyczną Mszy o godzinie 18:00. Mają wtedy okazję nauczyć się lub podszkolić umiejętności śpiewu, gry na instrumencie lub zapoznać się z podstawami nagłośnienia. Zespół składa się w znacznej mierze z osób bez wykształcenia muzycznego, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować tu swych sił!

Miejsce: studio nagrań, 4. piętro z tyłu bazyliki

Diakonia modlitwy

Jej członkowie zajmują się przygotowywaniem czuwań, które odbywają się we wtorki o godzinie 19:00. Czuwania te często upiększane są grą i śpiewem, a na każdym z nich przybliżana jest sylwetka jakiegoś świętego. W okresie Wielkiego Postu do obowiązków diakonii należy także organizacja części Dróg Krzyżowych.

Miejsce: Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej

Diakonia medialna

Tutaj mamy szansę wykazać się zdolnościami graficznymi, filmowymi itp. Jest to jednak również okazja, aby nabyć pewne umiejętności "od zera" i zaangażować się na różnorodnych polach. Drugą częścią działalności diakonii są spotkania dyskusyjne, gdzie możemy w kulturalny sposób nauczyć się wyrażać siebie oraz otworzyć się na drugiego człowieka.

Miejsce: spotkania zdalne, zwykle w środy ok. 19:00